בעיות שתן בכלבים וחתולים

בעיות שתן מהוות קטגוריה רחבה ונפוצה הן בכלבים והן בחתולים. למרות דמיון בחלק מהבעיות ישנם מאפיינים ייחודיים אשר שונים בין כלבים לחתולים ובין זכרים לנקבות.
הבעיה החירומית ביותר מכל הנ‘‘ל היא חסימת שתן בחתולים זכרים.

חסימת שתן בחתולים

מסיבות שאינן ברורות לחלוטין אחוז קטן של חתולים מפתחים משקעים בנוזל השתן שלהם. בחלק מהחתולים מדובר במשקעים ‘‘רכים‘‘ ריריים ובחלקם במשקע שבנוי מגבישים מיקרוסקופיים (מעין חול דק מאד). משקעים אלו נוצרים גם בזכרים וגם בנקבות, אבל בעוד שבחתולות המצב גורם בד‘‘כ לכאבים בזמן מתן השתן ולעתים גם להופעת דם בשתן הרי שבחתולים זכרים המשקעים הנ‘‘ל עלולים לגרות ל‘‘סתימה‘‘ בצינור השתן שלהם ולגרום לחסימת שתן מלאה.

חסימת שתן בכלבים

גם בכלבים יכולה להיווצר חסימת שתן אך בכלבים בד‘‘כ החסימה היא תוצאה של היווצרות אבנים בשלפוחית השתן וכאשר אבן קטנה חודרת לצינור השתן נוצרת חסימה.

חסימת שתן – חירום רפואי!

כאשר יש חסימת שתן מלאה מדובר במצב חירום אשר ללא טיפול עלול להביא למות הכלב או החתול תוך מספר שעות. בשתן מסולקים רעלים וכן אשלגן, כאשר יש חסימת שתן מתחילים להצטבר בדם רעלנים שגורמים לחיה להרגיש רע ולהקיא, האשלגן המצטבר גורם להאטת קצב הלב ולבסוף למוות מדום לב.

חסימת שתן – סימפטומים

הסימפטומים בהם ניתן להבחין בשלבים מוקדמים של החסימה היא שהחתול נותן שתן מחוץ לארגז החול, נכנס ויוצא מארגז החול לעתים קרובות, בוכה תוך מתן שתן, מייצר רק טיפות שתן ספורות או בכלל לא ומלקק את איבר מינו באינטנסיביות.

בכלבים בד‘‘כ קודמת לחסימה מלאה חסימה חלקית כאשר במשך מספר ימים או שבועות הכלב מייצר זרם חלש מהרגיל של שתן, לוקח לו הרבה זמן להתרוקן ובסוף הוא לא מצליח בכלל לתת שתן.

דם בשתן – כלבים וחתולים

בעיה נוספת נפוצה יחסית היא מציאת דם בשתן של כלבים וחתולים. הגורמים לכך כוללים דלקות בדרכי השתן, אבנים בדרכי השתן, גידולים בשלפוחית השתן ודלקות בבלוטת הערמונית (בד‘‘כ בכלבים מבוגרים ולא מסורסים).

אבחון וטיפול – בעיות בדרכי השתן

בכל מקרה בו מרגישים בשינוי משמעותי בהרגלי מתן שתן בכלב או בחתול מומלץ לפנות לוטרינר לייעוץ. לאחר לקיחת ההיסטוריה והבדיקה הגופנית המקיפה, יהיה צורך לבצע בדיקת שתן מיקרוסקופית (לעתים עם ביצוע תרבית חיידקית).

במקרים מורכבים יותר יהיה צורך בביצוע בדיקות דם כלליות, צילומי רנטגן של הבטן, אולטראסאונד של הכליות ושלפוחית השתן ולעתים אף בדיקה של השלפוחית וצינור השתן עם סיב אופטי.

בבית החולים הוטרינרי ‘‘חוות דעת‘‘ יש אפשרות לבצע את כל הבדיקות הנחוצות וכן הערכה ע‘‘י מומחה לרפואה פנימית והערכת של רדיולוגים מומחים תחת קורת גג אחת.

במידה ויש חשש לחסימת שתן יש לפנות באופן מיידי לאבחון וטיפול חירומי בבעיה במרכז וטרינרי עם רופאים זמינים לטיפול והשגחה 24 שעות ביממה ועם כל הציוד הנדרש.

מאמרים קשורים