ניתוח חרום שבר בצ‘ינצ‘ילה

בערב סתווי בחודש ספטמבר קיבלנו ב‘‘מרכז החירום חוות דעת‘‘, טלפון מודאג מאד מבעליה של שפרה. הסתבר ששפרה, צ‘ינצ‘ילה בת 4, נפצעה ברגל הימנית הקדמית בצורה חמורה והם חששו שיש צורך להמית אותה בהמתת חסד. לאחר דיון טלפוני קצר החליטו בעליה של שפרה להביא אותה לבדיקה במרכז החירום.

בהמשך הלילה כששפרה הגיע אלי לבדיקה, מצאתי צ‘ינצ‘ילה חיונית למדי אשר סבלה משבר פתוח ברגלה הימנית הקדמית. פרט לשבר לא נמצאו פציעות נוספות.

שפרה מתגוררת בכלוב גדול בעל מספר מפלסים איתו היא חולקות עם עוד 3 צ‘ינצ‘ילות נוספות. ביום בו ארעה הפציעה שפרה הייתה רק בכלוב ולא הסתובבה ברחבי הבית.

פציעה שכזו אופיינית למצב בו הרגל נתפסה באחד הסולמות או באחד מהשלבים על דופן הכלוב.

מקורן של הצ‘ינצ‘ילות בהרי האנדים שבדרום אמריקה. הצ‘ינצ‘ילה הינה מכרסם בעל פרווה רכה ויפה אשר בעבר בגלל פרוותה וכושר ההתרבות הגבוה שלה הפכה ליעד מועדף לגידול עבור פרוותיה וכמעט נכחדה בטבע בשל כך.

היום הצ‘ינצ‘ילה מגודלת בעולם המערבי בעיקר כחיית מחמד. הצ‘ינצ‘ילה היא חיה צמחונית אשר רגילה לתנאי יובש ויכולה לחיות כ 15-20 שנה.

הצ‘ינצ‘ילות הופכות לפוריות כבר בגיל 4 חודשים ומשך ההיריון שלהן כ 111 יום. אחד המאפיינים הייחודיים של הצ‘ינצ‘ילות הוא הצורך באמבטיות חול על מנת לנקות את עצמן.

בהרדמת בעל חיים כל כך קטן (500ג) ישנו סיכון גבוה לסיבוכים הקשורים הן לקיבולת הריאות, ליכולת לווסת את ‘‘עומק‘‘ ההרדמה וכן את הנטייה של חיות קטנות לאבד את חום הגוף בזמן ההרדמה. בנוסף, במקרה של שפרה עובדת היות השבר ‘‘פתוח‘‘ (כלומר שבר בו קצוות העצם ‘‘מציצות‘‘ מבעד לעור) מגדילה בצורה ניכרת את הסיכון לפתח זיהומים במקום הניתוח.

עצמות הרגל שנשברו היו דקות יותר מגפרורים ולכן לנסות לאחות את השבר באמצעות מסמרים או פלטות היה בלתי אפשרי.

האופציות הנותרות היו להמית את שפרה או לכרות את הרגל הפצועה. מכיוון ששפרה היא צ‘ינצ‘ילה צעירה ושאת מרבית הניתורים היא מבצעת בעזרת הרגליים האחוריות המלצתי על ביצוע כריתת הגפה הקדמית.

לאחר שבעליה של שפרה הסכימו לביצוע הניתוח הזרקנו לשפרה תרופה לשיכוך כאבים, זריקת אנטיביוטיקה והרדמנו אותה בתוך ‘‘אקוואריום‘‘ דרכו הוזרם חמצן וחומר הרדמה .

בניתוח נכרתה רגלה הקדמית והיא התאוששה מההרדמה ללא סיבוכים מיוחדים. מספר שעות לאחר הניתוח שפרה התחילה להסתובב בכלוב שלה ושבה לאכול.

לאחר מספר ימים של טיפול אנטיביוטי ושיכוך כאבים חזרה שפרה לקפץ בביתה בו חיכו לה בכיליון עיניים ילדי הבית גל, ליעד וניב.

ועוד דבר, כאשר שפרה הורדמה, גלינו ששפרה היא בעצם זכר גאה ולא נקבה!

מאמרים קשורים