עירויים של מוצרי דם לכלבים וחתולים – בנק דם

במצבי חירום רבים קיים צורך מיידי במתן עירוי של מנות דם! קיימים סוגים שונים של מוצרי דם שכוללים: תרכיז תאי דם אדומים, דם מלא (טרי/מאוחסן), פלזמה טריה, פלזמה קפואה טרייה ועוד.
במצבי טראומה רבים כגון תאונות דרכים, פצעי נשיכה עמוקים וכן בעקבות ניתוחים מסובכים הפציינט מאבד דם רב עד כדי סכנת חיים, במקרים אלו יש צורך במתן של מנה (או מספר מנות) של תרכיז תאי דם אדומים (pRBC).

ישנם מצבים אחרים כגון הכשות נחש, מכות חום, דלקות וזיהומים קשים, בעיות כבד ועוד בהן יש צורך במתן עירויים של פלזמה (נוזל הדם המכיל חלבונים שונים).

במקרים של הרעלות של חומרים נוגדי קרישה (רעל עכברים), הכשות נחש, בעיות כבד ועוד יש צורך במתן פלזמה טרייה או פםלזמה טרייה קפואה אשר מחליפים את גורמי הקרישה החסרים לבעל החיים.

בדומה לאנשים, גם לכלבים ולחתולים ישנם ‘‘סוגי‘‘ דם שונים ולסוג הדם הניתן יש חשיבות. לכלבים יש שני סוגי דם משמעותיים לצרכי סיווג דם ולחתולים שלושה. חשוב לציין שלהבדיל מהמצב בחתולים ובאנשים, כלבים יכולים לקבל מנת דם ראשונה – ללא סיווג מוקדם!

במרכז החירום חוות דעת, אנו מבצעים במקום בדיקות סיווג דם לכלבים ולחתולים (תהליך שאורך כ 30 דקות) ובסופו אנו יודעים מהו סוג הדם של החיה, ולתת לה מנת דם מתאימה – דבר הממזער את הסיכון לתגובה שלילית בעקבות העירוי.

בנוסף לכרטיסי הסיווג, אנו מחזיקים במקום מנות של תרכיזי תאי דם אדומים וכן מנות פלזמה קפואות – לכלבים, לשימוש מיידי. לחתולים הזקוקים למנות דם אנו מביאים במיוחד מנות מבנק הדם – לאחר ביצוע הסיווג.

פעולת הרופאים במרכז החירום לזיהוי נכון של מוצר הדם הדרוש לבעל החיים, ביצוע הסיווג ומתן מנת הדם מהוות פעולה מצילת חיים ממדרגה ראשונה למאושפזי מרכז החירום!

מאמרים קשורים