קרישי דם בחתול Feline Aortic thromboembolism

יוסי התעורר בשש בבוקר לכל צעקותיו של ג‘ונו, חתולו בן הארבע. כשיוסי קם לראות מה קרה, הוא מצא את החתול על הרצפה כאשר הוא יושב וגורר את פלג הגוף האחורי שלו על הרצפה כאילו שהוא משותק.

התיאור הנ‘‘ל הינו תיאור של מקרה דמיוני אך למרבה הצער, התסריט הנ‘‘ל הוא תסריט נפוץ יחסית שמגדלי חתולים נתקלים בהם. אנו נתקלים במקרים רבים של חתולים צעירים בד‘‘כ, שרגע אחד נראים בריאים לחלוטין ולפתע מפתחים תסמינים של ‘‘שיתוק‘‘ וכאבים בגפיים האחוריות, ללא שום עדות לטראומה.

כשחתולים אלו מגיעים לוטרינר אנו מוצאים חתול שמתנשף בכבדות, צורח מכאבים ובבדיקה של הרגליים האחוריות (אחת הרגליים או שתיהן) אנו מגלים רגל קרה, חסרת דופק במישוש, נוקשה וכאובה מאד. חלק מחתולים אלו סובלים גם מחום גוף נמוך (היפותרמיה).

הגורם לתופעה זו הינו קריש דם גדול שנוצר במשך תקופה ארוכה בתוך הלב של החתול. בנקודת זמן מסוימת, קריש הדם משתחרר, שט בזרם הדם בתוך אבי העורקים ו‘‘נתקע‘‘ בקצה אבי העורקים, במקום בו אבי העורקים מתפצל לעורקים קטנים יותר שמספקים דם לרגליים האחוריות. ברגע שהדבר קורה, נחסמת זרימת הדם לרגליים האחוריות, הדבר גורם לכאבים עזים ואם אספקת הדם לא מתחדשת במהירות, יחול נמק ברגליים.

הסיבה להיווצרות קרישי הדם הנ‘‘ל אינה ברורה לחלוטין. כ 50% מהמקרים הם תוצאה של מחלת לב בחתולים. מתוך ה 50% הנותרים, אחוזים בודדים הם תוצאה של תהליכים סרטניים וכל היתר קורים מסיבה לא ידועה.

מה עושים:
באופן מסורתי החתולים הנ‘‘ל טופלו בתרופות לשיכוך כאבים, הפארין ואספירין (ל‘‘דילול‘‘ הדם) ולעיתים תרופות מרחיבות כלי דם. נסיונות להשתמש בתרופות ‘‘ממיסות‘‘ קרישים והתערבות כירורגית גרמו לתוצאות פחות טובות מאשר טיפול תרופתי שמרני. הטיפול בנוזלים לוריד הוא חשוב מאד עבור החתולים שאינם סובלים מבעיית לב אך יכול לגרום לנזק בחתולים אשר ברקע המחלה שלהם בעיית לב.

מדוע כדאי להגיע למרכז מומחים:

חתולים אשר סובלים במעיה כנ‘‘ל חייבים להיות בהשגחה רצופה תוך ניטור של קצב הלב, נשימות, לחץ דם ועוד.

מחלות לב בחתולים קשות מאד לאבחון ללא בדיקת אולטרא סאונד של הלב (אקו) ומבלי לדעת מה מצב הלב ישנן מגבלות טיפוליות משמעותיות. לחתולים אשר ברקע שלהם בעיית לב – יש סיכוי גבוה לחזרתיות של קרישי הדם גם אם הטיפול הנוכחי יצליח. בחתולים עם בעיות לב צריך להיות זהירים מאד במתן נוזלים (אם בכלל) וכמובן שבחתולים עם בעיית לב יש לטפל תרופתית גם בבעיית הלב עצמה!

בדיקת דופלר – בדיקת דופלר היא בדיקה רגישה אשר יכולה להעריך את זרימת הדם לרגליים הפגועות. גם כאשר איננו יכולים למשש דופק, בחלק מהמקרים יש עדיין זרימת דם מינימלית לגפיים והדבר חשוב מאד מבחינת סיכויי ההחלמה של החתול. בנוסף מעקב בדופלר במהלך הטיפול מאפשר להעריך את תגובת החתול לטיפול.

בדיקות קרישה – בדיקות אשר עוקבות אחרי מדדי הקרישה של החתול על מנת לוודא שלא ‘‘דיללנו‘‘ את הדם יותר מדי ושהחתול לא יפתח בעיות הפוכות של דימום יתר…

טיפול בעלוקות:
למרות הרשימה הארוכה של הטיפולים הקיימים, אחוזי ההצלחה המסורתיים בטיפול בבעיה זאת, מדווחים סביב ה 50%. חלק מהחתולים מורדמים על ידי הבעלים בזמן האבחנה בשל סיכויי ההצלחה הנמוכים ועלויות הטיפול הגבוהות (מה שכמובן מרע את אחוזי ההצלחה…)

השימוש בעלוקות דווח בצורה נקודתית גם לבעיה זאת וגם לבעיות אחרות אך עד היום לא פורסם מחקר מדעי מסודר אשר מראה האם הטיפול בעלוקות באמת כדאי. במרכז החירום ‘‘חוות דעת‘‘ התחלנו בשנה וחצי האחרונות לטפל בחתולים הנ‘‘ל גם עם עלוקות רפואיות וההתרשמות שלנו היא שאחוזי ההצלחה (בטיפול במספר קטן של חתולים) היו גבוהים בהרבה מהמדווח בספרות.
אי לכך, אנו אוספים כיום את הנתונים על כל החתולים שמגיעים אלינו לטיפול בבעיה זו ומקווים להראות שהטיפול אכן יעיל – מה שיוכל לעזור לחתולים רבים בארץ ובעולם.

הטיפול בקרישי דם בחתול הוא טיפול יקר. יש צורך באשפוז וטיפול אינטנסיבי (חתולים שמגיבים לטיפול זקוקים בד‘‘כ לאשפוז של 3-4 ימים), בדיקות דם כלליות, בדיקות קרישה, בדיקת אולטרא סאונד של הלב ובדיקות דופלר חוזרות של הגפיים. על מנת להקל את נושא העלויות ולנסות לעזור לכמה שיותר חתולים, החלטנו במרכז החירום שיום האשפוז השלישי של חתולים אלו יתבצע על חשבוננו וכך גם כל בדיקות המעקב של הדופלר (לאחר ביצוע האקו הראשוני).

על מנת למקסם את הסיכוי להחלמת החתול, יש להגיע לטיפול בתוך 12 שעות מתחילת האירוע ובכל מקרה לא יאוחר מ 24 שעות לאחר הופעת התסמינים.

מאמרים קשורים