שפעת החזירים: האם בעלי חיות מחמד צריכים להיות מודאגים?

כלי התקשורת מלאים באזכורים לגבי שפעת החזירים והשלכותיה לגבי בני האדם. אנו נתקלים בשאלות רבות לגבי סיכויי התחלואה של חיות בית במחלה?!
שפעת החזירים, או כפי שהיא מכונה בשפה המקצועית H1N1 , היא מחלה הנגרמת על ידי זן של מחלת השפעת שיחודו בכך שהוא מאד מדבק ופוגע גם באנשים צעירים ובריאים בעיקרו של דבר.

בעקבות אזכורים בתקשורת והדאגה הרבה בציבור מפני המחלה, החלטנו להבהיר את הידוע לנו היום לגבי אפשרות המחלה בחיות מחמד ביתיות.

כלבים: כלבים יכולים לחלות בשפעת. מדובר בזן שפעת יחודי לכלבים שאינו מדבק לבני אדם. מחלת השפעת נדירה בכלבים ועד היום לא דווחה בישראל.

חתולים: חתולים לוקים לעתים תכופות במחלות דמויות שפעת – מדובר בוירוסים שאינם וירוסי שפעת אך גורמים למחלה דמויית ‘‘צינון‘‘ עם התעטשויות, נזלת, הפרשות מהעיניים ולעתים גם חום. דווח עד היום על מקרה אחד בודד של חתול בן 13 מארה‘‘ב שבעליו חלו בשפעת החזירים ולאחר מכן גם הוא חלה. החתול החלים מהמחלה והיה למעשה קורבן של הדבקה על ידי בעליו.

חמוסים: חמוסים הינם בעלי חיים בעלי רגישות גבוהה למחלת השפעת האנושית. אנשים חולים בשפעת (רגילה) מהווים מקור הדבקה תדיר לחמוסים וההמלצה לבעלי חמוסים חולים בשפעת להימנע ממגע עם חמוסיהם. מחלת השפעת יכולה במקרים רבים להיות קטלנית עבור החמוס. אובחנו עד היום 3 מקרי שפעת חזירים בחמוסים – בכל המקרים החמוסים נדבקו מבעליהם ולא להיפך.

לסיכום, על פי הידוע לנו היום, נראה שחתולים וחמוסים יכולים להידבק בשפעת חזירים מאנשים אך מדובר באירועים נדירים. כנראה שאנשים ימשיכו להיות האיום האמיתי להדבקה של בני אדם אחרים להידבקות במחלות…
6/11/09

מאמרים קשורים