תגובות אלרגיות בכלבים וחתולים

תגובה אלרגית היא למעשה תגובה מופרזת של המערכת החיסונית שלנו לגירוי המערכת. הסכנה לבעל החיים נגרמת בפועל מפעילות המערכת החיסונית ולא מהגירוי עצמו.

תגובות אלרגיות נפוצות בבעלי חיים כפי שהם בבני אדם. על פי רוב, תגובות אלרגיות הן קלות יחסית ויכולות להתבטא בגירודים באזור הפנים וכפות הרגליים, נפיחות באזור הפנים, או הופעת חברבורות על גבי הגוף. במקרים חמורים מעט יותר יכולות להופיע גם חולשה והקאות ובמקרים החמורים ביותר (אנאפילקסיס) קשיי נשימה ואפילו מוות.

קיימים גורמים רבים לתגובות אלרגיות אך הסיבות הנפוצות ביותר כוללות עקיצות חרקים (בעיקר עכבישים ודבורים), מגע עם צמחים מגרים, חיסונים ותרופות.

חשיבות רבה קיימת לחיסוני חיות המחמד, אך לעיתים תהיה תגובה מערכתית קלה כתגובה לחיסון

בדרך כלל התגובה האלרגית מאובחנת ע‘‘י בעלי החיה ששמים לב לחוסר שקט פתאומי אצל חית המחמד, התגרדויות, נפיחויות, הקאות ובמקרים קיצוניים (ונדירים) התמוטטות פתאומית שעלולה להסתיים במוות תוך זמן קצר.

בבדיקה הרפואית הוטרינר יעריך את חומרת התגובה; האם מדובר בעיקר בתסמינים חיצוניים או גם בתסמינים מערכתיים פנימיים אשר מחייבים טיפול אגרסיבי ומהיר. במקרים קלים יש צורך בטיפול תרופתי אנטי-היסטאמיני בלבד. במקרים חמורים יותר יש צורך בעירוי נוזלים, תרופות סטרואידיות ואף באשפוז והשגחה.

תגובה אנאפילקטית – בקצה הקיצוני של סקאלת התגובות האלרגיות נמצאת התגובה האנאפילקטית. מדובר על תגובה מהירה מאד (דקות בודדות ולעתים אפילו שניות) שבה המערכת החיסונית גורמת לקריסת לחץ הדם, הפרעות נשימה והפרעות קצב לב שעלולות להסתיים במוות בתוך דקות ספורות תגובות מסוג זה הינן נדירות אך מתרחשות לעתים בעקבות חיסונים, במקרה זה חשיבות עליונה למוכנות של הוטרינר להתמודד עם הצורך בתרופות החייאה על מנת להציל את בעל החיים! חשוב לציין שמדובר בתגובות נדירות וחשיבות החיסונים עולה לאין ערוך על הסיכון הקטן שמתלווה עליהן.

מאמרים קשורים